خرید چرخ دنده مارپیچ

یکی از قطعاتی که در تمامی وسایل مکانیکی وجود دارد چرخ دنده ها هستند که دارای ابعاد مختلف و کارایی متفاوت در وسایل مختلف هستند از جمله مهم ترین وظیفه چرخ دنده ها این است که در وسایل موتوری دنده را کاهش دهند و نقش تعیین کننده ای در وسایل مختلف دارند زیرا که موتورهای اکثر وسایل مکانیکی یک موتور دوار است که نمی تواند به اندازه کافی گشتاور تولید کنند با وجودی که قادر هستند که قدرت لازم را تامین کنند.


در پیچ کوشتی الکتریکی برای مثال یک دنده کاهشی بزرگ وجود دارد به خاطر اینکه برای پیچاندن پیچ به گشتاور پیچشی زیادی نیاز دارد که با استفاده از دنده کاهشی گشتاور افزایش می یابد و سرعت خروجی کم تر می شود زیرا که موتور آن تنها قادر است که مقدار کم تری گشتاور در سرعت بالا تولید کند در انواع چرخدنده ها پیچیدگی های زیادی وجود دارد که در این مقاله می خواهیم درباره نحوه کار دنده های چرخدنده ها و انواع چرخدنده های که در وسایل مختلف استفاده شده اند توضیحاتی را بیان کنیم.

مزیت های انواع چرخ دنده ها

اگر از چرخدنده استفاده شود سرعت و قدرت بیش تری را در مقایسه با چرخ زنجیر و چرخ تسمه را می توان انتفال داد و در میزان نیروی که مصرف می شود نیز صرفه جویی می شود و از اتلاف آن جلوگیری می شود که در اثر آن عمر و دوام دستگاه افزایش مییابد یکی دیگر از مزایای استفاده از چرخدنده ها داشتن امکان انتقال نیرو در محور های متفاوت مانند موازی و متقاطع و متنافر در زاویه های متفاوت نیز وجود دارد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از چرخدنده ها این است که با استفاده از آن ها حرکت های دورانی و خطی را به هم دیگر تبدیل کرد و نسبت ها را شکست.

معایب استفاده از چرخ دنده ها

اگر لقی استاندارد بین دو چرخدنده رعایت نشود و روغنکاری مناسب صورت نگیرد ممکن است که چرخدنده ها داغ شوند و بین آن ها حرارت به وجود بیاید یکی دیگر از معایب استفاده از چرخدنده ها تولید صدا های ناهنجار است که این صدا ها در چرخدنده های از نوع مارپیچی و جناغی کم تر از نوع ساده است.

در چرخدنده های آبکاری شده امکان پوسته پوسته شدن و ترک خوردن وجود دارد در مواردی که دو چرخدنده با هم دیگر درگیر هستند چرخدنده کوچکتر زود تر آسیب می بیند و دچار ساییدگی می شود و به همین علت باید در انتخاب جنس چرخدنده با قطر کوچکتر بیش تر دقت شود و از جنس سخت تر و محکم تری استفاده شود.

چرخ دنده مارپیچ یکی از انواع چرخ دنده ها

چرخ دنده ها را بر اساس چند ویژگی می توان دسته بندی کرد از جمله شکل ظاهری، روش ساخت، نوع کاربرد مواردی هستند که بر اساس آن ها چرخ دنده ها را دسته بندی می کنند که بیش تر بر اساس ویژگی ظاهری چرخدنده ها را دسته بندی می کنند که بر همین اساس چرخدنده های زیادی وجود دارد مانند چرخدنده های شانه ای، چرخدنده های مخروطی که یکی از انواع این چرخدنده ها چرخدنده مارپیچ است که می خواهیم درباره آن توضیحاتی را بیان کنیم.

در چرخ دنده های مارپیچ زمانی که دو دنده با همدیگر درگیر می شوند تماس بین دنده های از آخر یکی از دنده ها شروع می شود و به آرامی و به صورت تدریجی این درگیری در اثر چرخش بیش تر می شود و به مرحله ای می رسد که دنده ها به طور کامل باهم دیگر درگیر شده اند و به هین دلیل است که گونه چرخدنده ها ملایم تر و آرام تر کار می کنند.

به خاطر موارد گفته شده معمولا از این نوع چرخدنده در گیربکس یا همان جعبه دنده همه خودرو ها استفاده می شود. در این نوع از چرخدنده ها زمانی که دنده ها با هم درگیر می شوند بار محوری ایجاد می شود و آن به خاطر زاویه های دنده ها است و به خاطر همین بار محوری است که باید در دستگاه های که این نوع چرخدنده در آن ها به کار رفته است از یاتاقان برای مهار بار ایجاد شده استفاده می شود.

روش ساخت چرخ دنده ها

برای ساخت چرخدنده ها روش های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع چرخدنده و کارایی که باید داشته باشد و جنس و دقت لازمه و بودجه در دست رس یکی از آن ها انتخاب می شود که هر کدام هم مزیت ها و عیوبی نیز دارند که از جمله روش های موجود برای ساخت شامل موارد زیر می شود.

  • به وسیله ی دستگاه های هابینگ
  • به وسیله ی قالب های fine blanking
  • به وسیله ی دستگاه های اسپارک
  • به وسیله دستگاه های خانکشی
  • به وسیله ی دستگاه هایی که برای دنده زنی استفاده می شوند
  • به وسیله فرز های افقی و عمودی
  • به وسیله دستگاه های صفحه تراش و کله زنی