خدمات فرزکاری

یکی از روشهای تولید و پرداخت قطعات به وسیله ی براده برداری با حرکات خطی یا دورانی فرزکاری است که در ساخت اشکال پیچیده ی قطعات از جنس فلز،چوب،پلاستیک و… از ماشین هایی که با حرکات دورانی حول قطعه چرخیده و باربرداری میکنند استفاده می شود و این ماشینها با توجه به نوع حرکت تیغه ی اصلی به نامهای فرزعمودی ،افقی و یونیورسال نامیده می شوند.

فرز افقی از یک موتور برای حرکت دورانی خود جهت کارهای سری و تک سازی قدرت میگیرد و از فرزهای عمودی با توجه به قابلیت چرخش فرز به دو جهت و همچنین حرکات طولی وعرضی و عمودی میزکار برای ساخت قطعاتی که با فرز افقی نمی توان شکل داد استفاده می شود.

خدمات فرزکاری

یک نوع دیگر از فرزها که با نصب قسمت های اضافی قادر به فرزکاری توسط ماشینها مستلزم انتخاب و استفاده از ابزار مناسب که همان تیغه ی فرز باشد است که با شکل و اندازه و جنس های مختلفی از قبیله فولادهای آلیاژی پرکربن ،آلیاژهای کم و متوسط ،آلیاژهای ریختگی کبالت ،سرامیک ها و الماس های تک و چند بلوره ساخته می شود و هرچه سرعت فرزکاری بیشتر باشد هزینه ی تولید کمتر است.

انواع ماشین های فرزکاری

فرزهای دروازه ای که در ساخت قطعات صنعتی و بزرگ بیشتر کاربرد دارند و فرزکاری روی سطوح بالایی و کناری قطعه مسلط است.

فرزهای کپی تراش که با الگو قرار دادن یک قطعه حرکت تیغه ی فرز تنظیم شده و قطعه ی در حال تراش را با آن مطابقت می دهد ،این فرزها برای تراش دو و سه بعدی طراحی میشوند.

تیغه های فرزکاری

تیغه فرزکاری قلطکی که مخصوص فرزهای افقی هستند و با لبه های برشی به شکل های ساده ، موازی و مارپیچ ساخته می شوند و عمدتا از تیغه های مارپیچ که به علت نفوذ آرام خود در قطعه کیفیت را بهبود می بخشند استفاده می شود.

تیغه های فرزهای قلطکی پیشانی تراش که در فرزهای عمودی برای تراش سطوح صاف استفاده می شود.

تیغه های فرز انگشتی که استفاده ی بسیار رایجی در فرزهای عمودی دارند و بسیار شبیه مته هستند و شامل هزینه ی ساخت کمتری هستند، این ابزار بسیار ظریف عمل میکند و مخصوص تراش خارها وشیارهاست.

تیغه های دیسکی که عمدتا برای ایجاد شیار یا برش های عمیق روی قطعات بزرگ صنعتی استفاده می شوند و قطور هستند.

اما پارامترهایی همچون برش ،سرعت برش ،عمق برش ،سرعت پیش روی از اهمیت زیادی برخودار است و دقت بالایی می طلبد.

بابت مطالعه این مطلب از شما تشکر میکنیم مواردی مشابهی که شاید برای شما جذاب باشد در پایین لینک کرده ایم